e-Doręczenia – kogo dotyczą i od kiedy staną się obowiązkowe?
e-Doręczenia to rewolucja w komunikacji urzędowej i biznesowej – szybkie, bezpieczne i zgodne z prawem rozwiązanie zastępujące tradycyjną korespondencję. Dowiedz się, kogo dotyczą i dlaczego już wkrótce staną się standardem w kontaktach z administracją.

Czym są „e-Doręczenia”?
e-Doręczenia to cyfrowy odpowiednik listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Rozwiązanie to zostało wprowadzone do porządku prawnego na mocy ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych i ma ułatwić procesy gospodarcze, przyspieszyć korespondencję z urzędami, a także między firmami. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zapewnia wiarygodne potwierdzenie wysyłki i odbioru dokumentów, przez co jest prawnie równoważna z otrzymaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.
Rozwiązanie to ma się przyczynić do zmniejszenia wizyt w urzędach, czy kolejek na poczcie po kolejnym znalezionym awizo w skrzynce pocztowej. Formalności będzie można załatwić zdalnie, przy pomocy komputera lub smartfona. Dla firm e-Doręczenia mogą przyczynić się do redukcji kosztów, usprawnienia obiegu dokumentów.
Adres Doręczeń Elektronicznych to indywidualny, przypisany do danego użytkownika ciąg znaków. Przypisany jest do konkretnego użytkownika wykorzystując jego dane, przez co można jednoznacznie zidentyfikować nadawcę i adresata korespondencji. Każdy ADE wpisany jest do Bazy Adresów Elektronicznych, a po wpisaniu do tego rejestru wszelkie pisma urzędowe będą dostarczane drogą elektroniczną na ten adres.
Kogo dotyczy obowiązek posiadania „ADE”?
Zgodnie z zapisami ustawy o doręczeniach elektronicznych do posiadania takiego adresu zobligowane są podmioty publiczne tj. organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe, organy władzy publicznej, ZUS, KRUS, NFZ, jednostki samorządu terytorialnego, sądy oraz komornicy.
Kolejną grupą zobowiązaną do posiadania ADE są podmioty niepubliczne, m.in. adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni rzecznicy patentowi, notariusze oraz podmioty zarejestrowane w KRS i CEIDG.
Jakie terminy na założenie „ADE” dla przedsiębiorstw są przewidziane w ustawie?
Przedsiębiorcy, którzy składali wnioski o wpis do KRS lub CEIDG po 1 stycznia 2025 roku były obowiązane uzyskać adres do e-Doręczeń w momencie składania owego wniosku.
Dla przedsiębiorstw, które zostały zarejestrowane przed 1 stycznia 2025 roku ustawodawca przewidział w harmonogramie wprowadzania obowiązku stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych dwa terminy:
W harmonogramie przewidziano również wyjątek – podmioty składające wniosek o zmianę danych we wpisie w CEIDG po 30 czerwca 2025 roku w momencie składania wniosku są zobowiązane do stosowania ADE od chwili złożenia wniosku. Fakt zmiany danych wymusza na przedsiębiorcach złożenia wniosku o Adres Doręczeń Elektronicznych.
Jak uzyskać adres do „e-Doręczeń”?
- Aby uzyskać Adres Doręczeń elektronicznych należy złożyć wniosek klikając w link: e-Doręczenia
- Należy kliknąć przycisk „START” oraz wybrać opcję „Dla przedsiębiorcy”, następnie należy kliknąć „DALEJ”.
- Po otwarciu kolejnej strony należy wybrać opcję „Wniosek na BIZNES.GOV.PL”, a następnie „ZAŁATW ONLINE”.
- Po wyświetleniu nowej strony należy wybrać „ROZPOCZNIJ”.
- Następnie należy się zalogować za pomocą jednego ze wskazanych sposobów oraz postępować zgodnie z poleceniami systemowymi.
- Po wypełnieniu należy zweryfikować wniosek, podpisać oraz wysłać.
Weryfikacja wniosku chwilę zajmie. Po utworzeniu skrzynki otrzymasz powiadomienie w wiadomości e-mail, który podałeś przy wypełnianiu wniosku.